یوزپلنگ سیستم آزمایش آمادگی آمریکا روز چهارشنبه

یوزپلنگ: سیستم آزمایش آمادگی آمریکا روز چهارشنبه موشک بالستیک پایگاه هوایی بین الملل

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی کارگشای بازار شد؟ ، سکه&quot، حراج &quot

بازار سکه در حالی روزهای پر افت و خیزی رو پشت سر می‌گذارد که بعضی از کارشناسان و ناظران بر این باورند که کارها بانک مرکزی جهت کنترل بازار سکه باید ادامه‌دار باش

کارگشای بازار شد؟ ، سکه&quot، حراج &quot

حراج "سکه" کارگشای بازار شد؟

عبارات مهم : بازار

بازار سکه در حالی روزهای پر افت و خیزی رو پشت سر می گذارد که بعضی از کارشناسان و ناظران بر این باورند که کارها بانک مرکزی جهت کنترل بازار سکه باید ادامه دار باشد تا تعادل به بازار برگردد، چراکه در شرایط فعلی به علت کم شدن قیمت سود سپرده های بانکی بخشی از سرمایه ها به سمت بازار سکه رفته و باعث برهم خوردن عرضه و تقاضا شده است است.

به گزارش ایسنا، امسال جهت سکه، سال خاص ای هست. بازار سکه حداقل طی پنج سال گذشته شرایط بی سابقه ای داشته هست. نوسانات زیاد در مقاطع زمانی متفاوت و ایجاد حباب بیش از ۲۰۰ هزار تومانی روی سکه و در نهایت حراج سکه به وسیله بانک کارگشایی طی چند روز که باعث افت نسبی قیمت آن شد از جمله مهمترین تحولات اخیر بازار سکه است.

کارگشای بازار شد؟ ، سکه&quot، حراج &quot

افزایش قیمت سکه در حالی رقم خورده است که اوضاع بازار طلا با ثبات نسبی همراه بوده و قیمت انواع طلا در بازار داخلی عوض کردن آنچنانی نداشته هست. بازار جهانی هم در مدت اخیر یکی از مقاطع زمانی کم نوسان خود را طی کرده هست. البته در این مدت قیمت دلار شیب صعودی داشته و به ۴۲۰۰ تومان نزدیک شده است و تا حدودی بازار سکه را متاثر کرده است.

اما حراج سکه از طریق بانک کارگشایی و ورود بانک مرکزی به بازار، تا حدودی به تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار سکه منجر و باعث شد قیمت سکه حدود ۳۰ تا ۴۰ هزار تومان کم کردن یابد؛ هر چند که هنوز حباب روی قیمت سکه پابرجاست؛ به طوری که سکه تمام با کم کردن بیش از 60 هزار تومانی، یک میلیون و 383 هزار تومان فروخته می شود.

بازار سکه در حالی روزهای پر افت و خیزی رو پشت سر می‌گذارد که بعضی از کارشناسان و ناظران بر این باورند که کارها بانک مرکزی جهت کنترل بازار سکه باید ادامه‌دار باش

این حراجی که بیش از 9500 قطعه سکه تمام بهار و نیم بهار را به فروش گذاشت، عاملی شد تا در مدت کوتاهی شاهد واقعی تر شدن قیمت سکه نسبت به هفته های قبل در بازار داخلی باشیم و برگزاری آن جهت از بین بردن حباب در قیمت آن مؤثر و کمک کننده بود ولی آنچه به اثرگذاری بلندمدت جهت تعادل بازار سکه می انجامد، استمرار کارها این چنینی از سوی بانک مرکزی است تا مرور حباب سکه به طور کامل از بین برود تا در نتیجه، بازار تعیین کننده قیمت سکه باشد و نیازی به دخالت بانک مرکزی نباشد.

بانک مرکزی باید همگام با تقاضایی که به بازار ورود می کند، قدرت پاسخگویی را تقویت کند. حدود ۱۰ روز گذشته حراج سکه شروع شده است است و بدون در نظر گرفتن سقف فروش، در آینده امکان ادامه آن وجود دارد؛ امکانی که امید می رود از آن استفاده شود تا امنیت سرمایه جهت کسانی که سکه می خرند، فراهم شود.

برخی از ناظران علت زیاد کردن قیمت سکه در یک ماه اخیر را ورود خریداران غیرحرفه ای به بازار سکه می دانند. از سوی دیگر بعضی فعالان صنعت طلا و جواهر معتقدند در سال های اخیر هزینه های سرباری ازجمله مالیات بر ارزش افزوده به طلا تحمیل شده است هست.

کارگشای بازار شد؟ ، سکه&quot، حراج &quot

طبیعتا مالیات یک حق است که هر فعال اقتصادی باید آن را به دولت پرداخت کند ولی در مورد طلا اعمال روش ها و چگونگی دریافت این مالیات مسئله شده است است و مورد انتقاد فعالان این صنعت قرار گرفته که قرار است مجلس این مسئله را با اصلاح قانون حل کند.

همچنین با کم کردن سود سپرده های بانکی بخشی از سرمایه ها به بازار سکه راه یافته و عده ای از مردم سکه را مناسب ترین بخش جهت سرمایه گذاری دیده اند که این زیاد کردن تقاضا باعث شده است کفه عرضه و تقاضا نامتعادل شود و قیمت ها به طور کاذب و غیر واقعی اوج برود. این رشد غیر واقعی قیمت ها تا حدودی با اقدام بانک مرکزی و عرضه سکه به شکل حراج به وسیله بانک کارگشایی مهار شده است است ولی بعید به نظر نمی رسد که مجددا شرایط بازار سکه گسترش حباب داشته باشد و قیمت انواع سکه به شکل غیر منطقی در جهت افزایش حرکت کند.

بازار سکه در حالی روزهای پر افت و خیزی رو پشت سر می‌گذارد که بعضی از کارشناسان و ناظران بر این باورند که کارها بانک مرکزی جهت کنترل بازار سکه باید ادامه‌دار باش

به گفته مسئولان بانک مرکزی، ذخیره طلا در بانک مرکزی مناسب است و در زمینه عرضه طلا محدودیت خاصی وجود ندارد ولی توصیه قابل تامل آشنایی بازار و مدیریت آن است که اگر درست اداره شود می توان در میان مدت شاهد از بین بردن حباب سکه باشیم.

واژه های کلیدی: بازار | تعادل | مرکزی | محدودیت | بانک مرکزی | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog